Türkiyenin Fotoğraf Merkezi

 
Gelişmiş Arama
Malabadi Köprüsü resimleri, Malabadi Köprüsü fotoğrafları
Kayıtlı Kullanıcılar
Kullanıcı:

Şifre:

Beni hatırla?

» Şifremi unuttum
» Kayıt
Rastgele İmaj

Kiev Bağımsızlık Meydanı-7
Kiev Bağımsızlık Meydanı-7
Yorumlar: 0
AstilbE

28.11.2021, 02:58

Vobu.Net
Kolay Oyun Oyna

Ana Sayfa
Marmara
Ege
Akdeniz
Karadeniz
Doğu Anadolu
GüneyDoğu Anadolu
İç Anadolu
Ülkeler


Önceki İmaj:
Diyarbakır Surları  
 Sonraki İmaj:
Ulu Cami 2

Malabadi Köprüsü

Malabadi Köprüsü

            

Malabadi Köprüsü
Açıklama: Malabadi Köprüsü, Diyarbakır'ın Silvan ilçesi yakınlarında, Batman Çayı üzerinde bulunan Artuklular döneminden kalma köprü.

Timurtaş bin İlgazi bin Artuk tarafından 1147 yılında yaptırılmış olup 7 m. eninde ve 150 m. uzunluğundadır. Yüksekliği, su seviyesinden kilit taşına değin 19 m.'dir. Renkli taşlarla inşa edilmiş, onarımlarla günümüze kadar ulaşmıştır.

Köprü cephesinde bulunan ve son kısmı okunamayan bir başka kitabeden 1250 yılında Osman isimli bir kişi tarafından yapıldığı öğrenilmektedir.

Dünya tarihinde, köprü mimarisinde önemli yer tutmuş Malabadi Köprüsü türkülere, destanlara, şiirlere, masallara konu olmuştur. Dünyanın en büyük taş kemerli köprüsüdür. Yapım tarihi bilinmemekle birlikte, inşaatın birkaç kez yıkıldığı bilinmektedir. İnşaata gri kalker kullanılmıştır. Köprü üzerinde netliğini yitirmiş yazı ve kabartmalar Hasankeyf ve Cizre köprülerindekine benzemektedir.

Evliya Çelebi köprünün Abbasilerce yapıldığını bildirir. Özelliği, biçimi, boyu ve sağlamlığı ile Anadolu’da yapılmış bütün köprülerden daha üstün olduğunu belirtir.

Köprünün en büyük gözü iki kaya üzerine oturtulmuş olup, 38.60 m. genişliğindedir. Tüm köprü uzunluğu 220 m., eni 7 m.'dir Üzerinde iki oda, iki geçiş kapısı vardır. Silvan tarafından köprü altında da odalar vardır. Köprünün esas kemerinde açıklık 40 metre, anahtar yüksekliği 20 metredir.

Kervan devrinde yapılmış olmasına rağmen bugünün stabilite, en ağır tonaj ve mimari anlayışına çok iyi uyum sağlıyor.Kervan devrinde yapılmış tarihi köprüleri içinde Malabadi`den daha büyük açıklıkta olanı yoktur. Ortadoğu`nun yıkılmamış tarihi köprüleri arasında böyle bir tanesi daha yoktur.

Son dönemde 1930 ve 1956`da, iki kez onarım görmüş ve sonra yanına betonarme , yeni bir köprü yapılmıştır. Köprünün, büyük taştan kemeri Ayasofya`nın kubbesini rahatlıkla içine alabilecek kadar muhteşemdir.
Anahtar Kelimeler: Malabadi, Köprüsü
Tarih: 23.08.2007 14:54
Hitler: 12957
İndirmeler: 17
İzlenme: 4.30 (20 Oylar)
Dosya Boyutu: 47.6 KB
Gönderen: karakeya

Yetkili: Yorum:
Bu imaj için yorum bulunmuyor.Önceki İmaj:
Diyarbakır Surları  
 Sonraki İmaj:
Ulu Cami 2

 

SİTEMİZE NASIL RESİM EKLEYECEĞİNİZİ BİLMİYORSANIZ ANLATIMI İÇİN TIKLAYINIZ
RSS Feed: Malabadi Köprüsü (Yorumlar)

 

 

Valid XHTML 1.0! sayaç hosting

Linkler : | türkçe şarkı sözleri | güneş enerji sistemleri |

resimler, güzel resimler, almanya resimleri, izmir resimleri, antalya resimleri, bodrum resimleri, marmaris resimleri, mersin resimleri, erzincan resimleri, erzurum resimleri

Copyright © 2006-20011 4homepages.de
Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğindeki tüm fotoğraflar www.phototurkey.net e aittir. Kopyalanması ve kullanılması yasaktır.
İletişim Mail : Admin@PhotoTurkey.Net